Ko je čitao hroniku, čitao je, ko nije, čitaće.
Idemo u Travnik, rodno mesto Ive Andrića. Grad se nalazi na oko 350 km od Novog Sada, ima oko 16.500 stanovnika i glavni je grad Srednjebosanskog kantona. Travnik je između 1686. i 1850. bio prestonica osmanskih vezira, te kulturno nasleđe grada datira iz tog perioda. Nekada jaka privreda (Bratsvo-fabrika traktora, pardon minobacača i VBRova) je skoro potpuno propala (samim tim i sve ostalo), sada je uglavnom spala na turizam. Koliko sam video najveći broj turista dolazi iz Turske i verovatno drugih zemalja gde je islamska vera dominantna. Turci i arapi takođe ulažu novac u sređivanje znamenitosti grada (džamija pre svega).
Kad smo već pomenuli verske objekte, idemo do Šarene džamije ili Sulejmanije. Nalazi se u delu grada koji se zove Donja čaršija i pretpostavlja se da je izgrađena u drugoj polovini 16. veka. Ta prvobitna je izgorela u požaru 1815. te je na njenom mestu bosanski vezir Sulejman paša Skopljak, podigao novu, ovu koju danas vidimo. U prizemlju se nalazi tržnica (bezistan tur.), samim tim ovo je jedinstven primer (kod muslimana) da se verski objekat koristi i u svetovne svrhe. Ova džamija je još po nečemu neobična, naime minaret se nalazi na levoj strani (pravilo je da je na desnoj strani). Pretpostavlja se da potiče još od stare džamije. Šarena je nazvana zbog neobičnih dekoracija kako sa spoljašnje tako i sa unutrašnje strane. Bila je oštećena u 2. sv. ratu, a rekonstruisana je tokom 80. godina (valjda oko olimpijade).
Jedna od znamenitosti grada je i Travnička sahat-kula na Musali, jedna od dve sahat kule. Ne zna se tačno kada je ova sahat-kula sagrađena a na njoj su sačuvane dve ploče sa natpisima o obnovi. 1811. godine kulu je obnovio bosanski vezir Hilmi Ibrahim paša, a 1815. godine je Hazin Ibrahim paša obezbedio sredstva za njenu popravaku. Kula je još 3 puta bila popravljana (1878., 1892. i 1903.). Tokom građanskog rata u BiH (1992.-95.) kula je oštećena, a nakon rata je opet obnovljena.