Nojšatel je glavni grad istoimenog kantona (a zvanično i republike
) i nalazi se na severnoj obali Nojšatelskog jezera, severoistočno od Iverdona. Železnička stanica je pozicionirana na brdu iznad starog grada, a njen glavni hol krase dva zanimljiva murala koja prikazuju život na jezeru, čini mi se sa početka prošlog veka.
Zanimljivo je da je juče u gradu održan i prilično velik protest protiv represivnih mera u borbi protiv pandemije, pa je već na stepenicama koje od stanice vode ka jezeru bilo moguće videti ljude raznih uzrasta---od porodica sa malom decom, do penzionera---sa zastavama, transparentima i zviždaljkama. Sušta suprotnost prizoru iz Iverdona gde i prolaznici u centru nose maske.
Na kraju ulice koja posle pomenutih stepenica silazi ka jezeru nalazi se vrlo lep i prostran park, a sa druge strane poprečne ulice je univerzitet. Na fotografiji iznad se vidi zadnja strana glavne zgrade.
Zapadno od univerziteta, prema gradskom jezgru, nalazi se blok vrlo lepih zgrada. Poslednji niz gleda ka šetalištu i jezeru.
Dalje ka centru put vodi pokraj muzeja lepih umetnosti, u kom se nalaze automati iz XVIII veka. Nažalost, nisam još stigao da posetim muzej, ali ne sumnjam da je postavka veoma zanimljiva. Inače je u području planine Jura, te Nojšatelskog i Bilskog jezera tradicionalno sedište industrije satova. Od kolega sam čuo da je sve počelo jer su seljaci u planinskom području Jure imali dovoljno veštine ali i potrebe za gotovim novcem da u zimskom periodu, kada poljoprivreda nije zahtevala mnogo njihovog vremena, izrađuju delove za satove. Zanimljivo je i da ih je u XIX veku Mihail Bakunjin, ruski anarhistički revolucionar (sahranjen u Bernu), organizovao u neki vid anarhističke komune. Nažalost o tome ne znam gotovo ništa. Industrija satova je tu i danas, a u Nojšatelu postoji i firma koja pravi svemirske satelite. Čak i departman "Mikrotehnike" (rekao bih da je na FTN-u najbliža tome mehatronika) EPFL-a ima poseban kampus u Nojšatelu, umesto nadomak Lozane kao svi ostali.
Nakon muzeja šetalište izlazi na staru luku pokraj koje se nalazi prostran trg. Na zapadnoj strani trga je impozantno zdanje glavne gradske pošte. Glavna fasada zgrade gleda suprotno od trga, a zbog prisustva automobila i stubova ulične rasvete nisam uspeo lepo da je fotografišem. Ono što je još zanimljivo je da se na zgradi nalaze nazivi zemalja članica Međunarodne poštanske unije iz vremena izgradnje. Među njima, na sporednom delu fasade prema jezeru, su i Srbija i Crna Gora, zajedno sa Rumunijom, okružene azijskim zemljama, poput Kine, Persije, Japana i Turske. Na glavnoj fasadi našlo se mesta za Francusku, Italiju i Nemački, ali i za Rusiju. Velika Britanija i Austrija (da, baš Austrija a ne Austrougarska) našle su se na velelepnim isturenim delovima bočne fasade prema jezeru, svaka za sebe, dok sama Švajcarska pravi društvo SAD-u i nekim od preostalih evropskih zemalja tog vremena na drugoj bočnoj fasadi prema susednoj ulici. Najzad, zemlje Latinske Amerike i Bugarska su navedene na zadnjoj fasadi, prema prethodno pomenutom trgu. U svakom slučaju, lepo je da je ostalo ovekovečeno da je i naša zemlja pre oko jednog i po veka bila među malim brojem onih koje su učestvovale u izgradnji savremenog sveta. Sličan niz naziva nalazi se i na pošti u Ženevi, no o tome u nekoj budućoj zasebnoj reportaži.