Hotel „Holiday Inn“ na Telepu kao Moralna paradigma
05. apr 2011.
Početkom 2009.godine IM „MATIJEVIĆ“ iz Novog Sada obratila se Društvu arhitekata Novog Sada sa molbom da se raspiše konkurs za izradu idejnog arhitektonskog rešenja poslovnog objekta u Novom Sadu na uglu Futoškog puta i Subotičkog bulevara.
Društvo arhitekata je prihvatilo ovu molbu, raspisalo konkurs i predložilo članove žirija a za predsednika arh.Mustafu Musića iz Beograda.
U toku trajanja konkursa došlo je do promene investitora, kako je DaNS i zvanično obavešten, tako da je umesto IM „MATIJEVIĆ“ iz Novog Sada,investiranje na predmetnom placu, preuzelo građevinsko preduzeće „ALEKSANDAR“ iz Novog Sada.
I pored promene investitora na predmetnom placu, postupak za izbor idejnog arhitektonskog rešenja poslovnog objekta investitora IM „MATIJEVIĆ“ iz Novog Sada nije prekinut,već je okončan u leto 2009-te godine dodelom druge i treće nagrade.
Prva nagrada nije dodeljena.
U sledu događaja u vezi izgradnje objekta na predmetnoj parceli dogodilo se da je u jednom momentnu arh.Mustafa Musić bio i predsednik žirija koji je zajedno sa članovima cenio prispela idejno - arhitektonska rešenja na konkursu koji je raspisan po zahtevu tadašnjeg investitora IM „MATIJEVIĆ“ i arhitekta na čelu projektne firme „ZENIT INŽENJERING“ iz Beograda koja je dobila novi projektni zadatak od novog investitora, kako je DaNS i zvanično obavešten, građevinskog preduzeća „ALEKSANDAR“.
U postupku pribavljanja lokacijske i građevinske dozvole kao investitor se pojavljuje prvi investitor IM Matijević. Urbanistički projekat je za ovog investitora izrađen shodno planu detaljne regulacije koji je predviđao urbanističko-arhitektonsku razradu date lokacije, ali Glavni projekat, projektovan je od strane firme „ZENIT INŽENJERING“. Tako da, u ovom slučaju arh. Mustafa Musić nastupa dvojako: sa jedne strane kao fizičko lice-predsednik žirija proteklog konkrusa on objašnjava kako konkurs nije uspeo pa zato nije ni bilo prvonagrađenih radova,a sa druge strane,kao pravno lice-firma „ZENIT INŽENJERING“ arh. Mustafa Musić prilaže njegov završen projekt za datu lokaciju.
To su dakle, fakti u vezi investitora i projektnih zadataka na predmetnoj parceli.
Objedinjenost u jednom stručnjaku poslova i predsednika žirija koji ocenjuje radove na konkursu i čelnika projektne firme koja je angažovana na izradi idejnog projektnog rešenja,otvorila je dva vrlo ozbiljna pitanja:
1. Da li je to u skladu sa pozitivno-pravnim propisima?
2. Da li je to saglasno moralu?
Saglasnost sa pozitivno-pravnim propisima pretpostvaljala je analizu da li je arh.Mustafa Musić kao predsednik žirija bio u sukobu interesa sa arh.Mustafom Musićem kao čelnikom projektne firme koja je radila na izradi projektnog rešenja po predlogu novog investitora.Posmatrano i formalno i materijalno-pravno nismo utvrdili nesaglasnost, pa je obavljanje oba posla istovremeno bilo legitimno.
Analiza nastale situacije sa stanovišta morala međutim,izgleda sasvim drugačije.
I to zbog činjenice da su stručnost i postignuti rezultati arh.Mustafe Musića nalagali čistoću u obavljanju ovih poslova odnosno:
- punu objektivnost bez ijedne trunke sumnje u ocenjivanju prispelih radova i dodeli nagrade,i
- puni stručni napor da se povereni projektni zadatak uradi tako da ga investitor prihvati.
Zbog toga je Obaveza,ne dužnost,naprosto Obaveza arh.Mustafe Musića bila da o nastaloj situaciji obavesti Društvo arhitekata Novog Sada o nastaloj situaciji i najmanje predloži-izuzimanje svog glasa, prilikom ocenjivanja radova prijavljenih na konkursnoj komisiji.
To nije urađeno,pa se zato takvo ponašanje vrednosno manifestuje kao moralna povreda struke i to zbog toga:
- što je sprovedeni konkurs ostao pod senkom mogućeg neobjektivnog odlučivanja o nagradama zbog prisustva suprotstavljenih interesa,i
- što je obaveštavanje Društva arhitekata Novog Sada bila moralna obaveza arh.Mustafe Musića koga je Društvo predložilo za predsednika žirija upravo zbog njegove stručnosti, ugleda i postignutih rezultata.
Društvo arhitekata Novog Sada je strukovna organizacija profesije čiji su rezultati rada, više od drugih profesija, uvek na očima javnosti, koja ih vrednuje.
Zato i ova druga strana-unutrašnjih vrednosti, svakog onog ko se opredelio za ovu profesiju, mora da prati kvalitete struke i mora biti dostupna javnosti.
Društvo arhitekata Novog Sada se rukovodilo ovakvim pristupom kada je odlučilo da se i javno oglasi i zabeleži ovo događanje kao negativnu moralnu paradigmu
U Novom Sadu, 21.09 2010.
preuzeto sa sajta drustva arhitekata novog sada
www.dans.org.rs